Finlandiya’da Poker Hakkında Bilmeniz Gerekenler – Dünü, Bugünü ve Geleceği

Diğer İskandinav ülkelerinde olduğu gibi, kumar ve Finliler el ele gider. Finlandiya’da Kumar ve Poker, Fin eğlence endüstrisinin ve ülke ekonomisinin büyük bir parçasıdır.

Finlandiya’da poker tarihi

Kumar makinesi bulmayı beklemeyeceğiniz birçok yerde kumar makineleri bulunabilir. Genellikle tesislerinde kumar oynamayan kuruluşlar için ekonomiyi canlandırmaya ve değer yaratmaya yardımcı olur. Bu, Piyango Yasası ile düzenlenen devlet kontrolündeki tekel ile mümkün olmaktadır. Diğer ülkeler devlet tekelini çözmeye başladılar. Finlandiya’da herhangi bir değişiklik yapılmadı. Kanunlarında yapılan en son değişiklik, 2001 yılında piyango yasasında yapılan bir güncellemeydi. Bu değişiklik, sorunlu kumar oynamanın zararlı etkilerini daha da en aza indirmek için bir adımda oyuncu korumasını artırdı.

Finlandiya’daki poker, büyük ölçüde radar öncesi poker patlamasının altında uçtu. 2000’li yıllardan önce, poker oyunları, yasanın uzun kolundan uzakta, yeraltı kuruluşlarında veya kişisel bir oyuncunun evinde yapılırdı. 2001’deki düzenlemelerle poker, Finlandiya’da daha da az görünür hale geldi. Ancak çevrimiçi pokeri Finlandiya da dahil olmak üzere her yere sevk eden çevrimiçi poker patlamasına yalnızca iki yıl daha vardı. Finlandiya’da belirli yasalara tabi olmayan çevrimiçi poker sitelerine erişmek kolaydı ve hala da kolay.

Sonraki yıllarda. Finlandiya genelinde insanlar yeni bir hobi buldu ve birkaç profesyonel poker oyuncusu ortaya çıktı.

Patrik Antonius’un Finlandiya’da tanıtıma ihtiyacı yok. Ama o, Finlandiya’dan çıkan en iyi poker oyuncularının sadece başlangıcıydı. (Resim: Danny Maxwell)

En İyi Fin Poker Oyuncuları

Juha Helppi, turnuvalarda sürekli olarak iyi yer alarak isim yapmış mütevazi bir Fin poker oyuncusudur. 2001 yılında 24 yaşında turnuvalara başladı. İlk Premier Lig Poker turnuvasını kazandı. Birkaç önemli galibiyeti daha var ve 7 milyon Euro’nun üzerinde turnuva kazancı elde etti.

Illari Sahamies bir başka harika Fin poker oyuncusu. Helppi’nin aksine, Sahamies esas olarak nakit oyunuyla tanınır – ultra agresif. 2009’da, o zamanın en iyi poker sitesi olan Full Tilt Poker’de bir oyun sırasında bir günde neredeyse 7 milyon € kazandı. Ya da Sahamies’in Fince dediği gibi: “En iyi poker sitesi” Sahamies’in nakit oyunlarda ne kadar para biriktirdiği konusunda kesin bir rakam bilinmiyor. Turnuva kazançları 2 milyon Euro’yu aşıyor.

Patrik Antonius’un tanıtıma ihtiyacı yok. Genellikle uluslararası alanda tüm zamanların en iyileri listesinde yer aldı. Hiç şüphesiz en çok tanınan ve bilinen Fin poker oyunudur. Turnuva oyuncusu Antonius, 8 milyon Euro’dan fazla kazandı. Bu 8 milyon Euro, Antonius’un Full Tilt Poker ve diğer sitelerde nakit oyun oynayarak kazandığının sadece bir kısmı. Las Vegas ve Makao’da canlı nakit oyunlarla birlikte.

Finlandiya’da Poker 2021

Finlandiya’da çevrimiçi kumar bir tekel değildir. Finlandiya’daki düzenleyici makamlar, Finlandiya’daki çevrimiçi poker gibi önceden onaylanmış sitelerin hizmetlerini sunmalarına izin verir. Bu tür iki örnek, Finlandiya’daki en iyi poker siteleri arasında sayılan Betsson ve Nordicbet’tir. Yasal olarak işletilen çevrimiçi kumar sitelerinin yanı sıra, yukarıda belirtilenler gibi, Finlilere çevrimiçi poker sunan birkaç site var. Çevrimiçi olarak kullanılabilen sitelerin sayısı yüzlerce ila bine kadardır. Düzenleyici bir perspektiften bakıldığında, yabancı operatörlerin Fin oyunculara çevrimiçi hizmet sunmasını yasaklamanın bir yolu olmamasıdır. Ve Fin poker oyuncularının çevrimiçi oynamasını engelleyen hiçbir yasa yok.

Finlandiya’da pokerin geleceği

Yasal çevrimiçi poker sitelerine sahip olmak, bu tür işlemlerden elde edilen gelirlerin Finlandiya’da vergilendirilmesi gerektiği anlamına gelir. Dolayısıyla, bu tür faaliyetler Finlandiya ekonomisine fayda sağlar. Alıntı, alıntısız, yasadışı çevrimiçi poker siteleri ekonomiye fayda sağlamaz, bu yüzden hükümet bu tür yabancı operatörler üzerindeki kontrolünü sıkılaştırmaya kararlıdır. Bunu başarmayı umdukları yol, çevrimiçi para işlemlerine teknik kısıtlamalar getirmektir. Bu hükümler, Finli oyuncuların yabancı operatörler içinde veya dışında para transfer etmesini fiilen imkansız hale getirecektir. Gerçekte, böyle bir sınırlama, Finli poker oyuncularının yabancı operatörler aracılığıyla çevrimiçi poker oynamasını çok daha zor ama imkansız yapmaz. Para yatırma ve çekme seçeneği olarak kripto para birimleri sunan sitelere erişim kolay ve izlenmesi imkansız olacaktır.

Başka bir hüküm, IP engellemeyi kullanmaktır. Bu da birçok oyuncunun yabancı poker sitelerine erişmesini ve bu sitelerde oynamasını engelleyecektir. Ancak IP engellemeyi aşmanın ve sitelere erişmeye devam etmenin birkaç yolu vardır. Önlemler durumu iyileştirecek ve yabancı poker sitelerini daha az erişilebilir hale getirecek olsa da, yabancı poker sitelerinde oynayan binlerce Finli poker oyuncusu sorununu ortadan kaldırmayacak. Finlandiya ayrıca İsveç’in yolundan gidebilir ve Finlandiya’daki daha yabancı ancak lisanslı ve düzenlenmiş çevrimiçi poker sitelerine pazar açmak için kumarla ilgili düzenlemelerini ve yasalarını yeniden düzenleyebilir.


  • Ekim 22, 2022