Pokerde En İyi Kim: Kadınlara Karşı Erkekler

Poker dünyasına erkekler hakimdir. Yüzyıllardır var ve sadece çevrimiçi oyunların ve kadınlara özel poker turnuvalarının varlığıyla biraz değişiyor. Poker eskiden erkeklerin gözdesiyken, kadınlar çocuklarıyla ve ev işleriyle ilgilenirdi. Şu anda, kadınlardan çok daha fazla ünlü erkek poker oyuncusu var ve en iyi erkek oyuncular, kadın meslektaşlarından daha fazla para kazanıyor. Ama erkekler pokerde daha mı iyi? Bu yazıda bunu çözmeye çalışıyoruz.

Kanadalı Michelle Thomas’tan bir blogcu ile pokerin demografisini tartışıyoruz. Michelle çevrimiçi oyun işine aşinadır ve şunları okuyabilirsiniz: daha fazla onun hakkında burada.

(Resim: freepik.com)

Bir bakışta erkek ve kadın kumarı

Kumar, genel olarak erkeklerin egemen olduğu bir sektördür. Bu, erkekler ve kadınlar arasındaki özelliklerdeki farklılıklara iner. Erkekler rekabet etmeyi ve damarlarında akan adrenalin hissini severler, oysa kadınlar daha çok gereksiz risklerden kaçınmaya çalışan bakıcılar gibidir.

İstatistiklere göre, poker oyuncularının sadece %10’u kadın. Bu rakam, sayının genellikle %5’in altında olduğu canlı poker turnuvalarında daha da düşüktür. Çevrimiçi poker söz konusu olduğunda, tüm oyuncuların yaklaşık üçte birinin kadın olduğu tahmin edilmektedir, ancak kadın poker oyuncuları cinsiyetçi yorumlardan kaçınmak için poker odalarında erkek gibi davrandıklarından emin olmak zordur.

Poker becerilerinizi test etmek istiyorsanız gerçek para çevrimiçi casino Kanada birine kaydolmadan önce bazı kumarhane incelemelerine göz atın.

Ünlü kadın ve erkek poker yıldızları

Çok sayıda başarılı kadın poker oyuncusu olmuştur. Bir numaralı yıldız, poker oynayarak 11.85 milyon dolar kazanan, ancak tüm zamanların para listesinde bu ona sadece 41. sırayı veren ABD vatandaşı Vanessa Stelbst. En iyi Kanadalı kadın oyuncu Xuan Liu toplam kazancı 1,95 milyon dolar.

Bu rakamları erkek poker oyuncularının kazançlarıyla karşılaştırdığınızda, erkeklerin ne kadar çok kadının geride kaldığını anlıyorsunuz. Kanadalı poker oyuncusu Daniel Negreanu turnuvalarda 41.8 milyon dolar kazandı.

Poker masasının etrafındaki cinsiyetçilik

Bazı erkek poker sunucularının onaylayacağı gibi, cinsiyetçilik poker masalarında iyi ve canlı. Bazı erkek oyuncular kadınları sorunsuz bir şekilde karşılarken, diğerleri kadınların varlığından rahatsız olurlar ve onlara düşmanca veya tamamen kaba davranırlar, cinsiyetçi yorumlarda bulunurlar veya küçümseyici veya korkutucu olabilirler. Kadınlara erkeklerle poker oynamayı neden sevmedikleri sorulduğunda en sık ortaya çıkan nedenler bunlardı.

Kadınlar poker masasındayken erkeklerin testosteron seviyeleri yükselir ve bu da daha güçlü cinsiyetin daha fazla risk almasına neden olabilir. Bazı erkekler kışkırtıcı kadın giyiminden veya vücut dilinden rahatsız olabilir.

Birçok kadın erkeklere karşı oynamaktan çekindiği için, kendi başlarının çaresine bakmadan oyuna olan tutkularını paylaşabilecekleri kadın turnuvaları düzenlendi. Bu tür turnuvalar biraz tartışmalı olsa da, ilk etapta kadınlar ve erkekler ayrılırsa cinsiyet eşitliğine ulaşmak zor.

(Resim: freepik.com)

Kimler daha iyi oyuncular?

Pokerde kimin daha iyi olduğunu söylemek zor; erkekler veya kadınlar. Yarışan o kadar az kadın var ki, sıralamalarını veya kazançlarını karşılaştırmak adil olmaz. İki cinsiyetin kumar alışkanlıkları farklıdır. Erkekler rekabet için, becerilerini test etmek ve parayı riske atmak için poker oynamaya gelirken, kadınlar genellikle can sıkıntısından veya yalnızlıktan kaçmak için oynarlar. Kadınlar, insanların duygularını okumakta daha iyi olma eğilimindedir, ancak diğer yandan, erkeklerin genellikle daha kendinden emin ve risk alma konusunda daha iyi oldukları düşünülmektedir. Tüm bu özellikler poker oyununda önemlidir, bu nedenle oyunda hangi cinsiyetin daha iyi olacağını söylemek zordur.

Çözüm

Poker hala erkek egemen bir oyundur ve gelecekte önemli ölçüde değişeceğine dair çok fazla işaret yoktur. Çevrimiçi poker, bazı kadınların erkeklerin yanında hissettikleri sindirme düzeyini azaltır. Erkeklerin mi yoksa kadınların mı daha iyi olduğunu söylemek zor, çünkü her iki cinsiyetin özellikleri de oyuna yardımcı olabilir, ancak kadınların sayısı 1’den 10’a kadar.


  • Ekim 24, 2022